Rogers, Robert Gordon (Lt. Governor)

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Rogers, Robert Gordon (Lt. Governor)

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

19 August 1919 - 21 May 2010

History

Robert Gordon Rogers, OC OBC (August 19, 1919 – May 21, 2010) was the 24th Lieutenant Governor of British Columbia from 1983 to 1988.

Born in Montreal, he was a graduate of the University of Toronto Schools, the University of Toronto, and the Royal Military College of Canada in Kingston. During the Second World War, he served with the 1st Hussars of the Royal Canadian Armoured Corps, landing on Juno Beach on D-Day in 1944. From 1991 to 1996, he served as Chancellor of the University of Victoria. In 1989, he was made an Officer of the Order of Canada. In 1990, he was awarded the Order of British Columbia.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

NBCA

Rules and/or conventions used

Status

Revised

Level of detail

Full

Dates of creation, revision and deletion

Revised April 30, 2012 by KS.

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC